1.
If a company produces 300 units of a product at a cost of $10 each, how much does it cost to produce 600 units?
$3000
$6000
$9000
$12000
2.
What is the value of y in the system of equations x + y = 4 and x - y = 2?
1
2
3
4
3.
What is the equation of the line passing through (1,3) and (4,9)?
y = 2x + 1
y = 2x + 2
y = 3x
y = 3x - 1
4.
The value of (4^2 - 1) / (4 - 1) is:
3
4
5
6
5.
Solve the system of equations: 2x + y = 7, x - y = 1
x=3, y=1
x=4, y=-1
x=2, y=3
x=5, y=2
6.
Find the domain of f(x) = 1/(x-2)
All real numbers
All real numbers except 2
All real numbers except 0
All positive real numbers
7.
Which of these is a linear equation?
y = x^2 + 3
y = 2x + 5
y = 1/x
y = √x
8.
Solve for x: 2x + 5 = 13
3
4
5
6
9.
If a bakery sells 150 loaves of bread at $2 each and 100 loaves of bread at $3 each, how much money does it make in total?
$400
$500
$600
$700
10.
The value of (2^4 * 3^3) / (2^2 * 3^4) is:
2
3
4
6
Questions Answered: 0/10
Copyright © 2025